Diagnoza

 

DIAGNOZA

Jeszcze do niedawna zespół Devica uznawany był za szczególną postać stwardnienia rozsianego. Ostatnio opublikowane prace w znacznym stopniu przyczyniły się do powszechnego uznania NMO za odrębną od SM jednostkę chorobową.

W zespole Devica, w przeciwieństwie do SM, nie dochodzi do rozsianego uszkodzenia istoty białej półkul mózgu, przynajmniej na początku choroby. Proces zapalny w zespole Devica prowadzi do demielinizacji i martwicy.

W surowicy chorych na NMO stwierdzono i opisano obecność charakterystycznych przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 : NMO-IgG. To ważne odkrycie zostało dokonane przez V. Lennon i wsp. [ V.Lennon, D. Wingerchuk, T. Kryzer i wsp. A serum antibody marker of neuromyelitis optima:distrinction from multiple sclerosis. Lancet 2004; 364:2106-2112 ].

Przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 – NMO-IgG – są obecne u 73 % pacjentów z NMO i 9 % pacjentów z SM. Badanie w kierunku obecności przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 jest jedną z możliwości diagnostycznych pozwalających na różnicowanie Devica od SM. Uważa się, że przeciwciała przeciwko akwaporynie-4 są nie tylko markerem choroby, ale także jej bezpośrednią przyczyną.

Trudność rozróżnienia NMO od SM wyraża się również w tym, że mogą zdarzać się przypadki stwardnienia rozsianego, w którym objawy kliniczne ograniczają się do neuropatii nerwów wzrokowych i/lub zapalenia rdzenia.

W 2006 r. zostały opublikowane kryteria diagnostyczne zespołu Devica. Do postawienia diagnozy konieczne jest spełnienie dwóch kryteriów bezwzględnych : 1) zapalenie rdzenia kręgowego, 2) zapalenie nerwu wzrokowego oraz kryteriów pomocniczych 1) zmiany w rezonansie magnetycznym na początku choroby nie obejmują mózgu, zaś w rdzeniu kręgowym rozciągają się na długości co najmniej 3 segmentów, 2) obecność przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 – NMO-IgG – w teście diagnostycznym z krwi ( występuje u większości pacjentów z NMO, choć nie u wszystkich ), 3) brak prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym ( mogą się zdarzać u 15-30 % chorych, ale ich obecność jest raczej przejściowa).

O ostatecznym rozpoznaniu choroby decydują również wyniki badań fizykalnych, odpowiednio zebrany wywiad itd. Każdy pacjent musi w tej kwestii zdać się na profesjonalizm i wiedzę swojego lekarza neurologa.

W Polsce dostępne są badania w kierunku obecności przeciwciał anty-aqp4. Badanie mojej krwi zostało wykonane w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, w Zakładzie Neurochemii i Neuropatologii, na zlecenie szpitala, w którym przebywałam z uwagi na rzut choroby. Wynik był pozytywny i stwierdzał obecność przeciwciał przeciwko akwaporynie 4.

Na zakończenie drobna uwaga : istnieją publikacje, w których nie zaleca się używania terminu NMO (neuromyelitis optica) jako synonimu zespołu Devica. Jednak w większości prac oba terminy są używane zamiennie, dlatego też na tej stronie internetowej ja również obu terminów używam zamiennie. Możecie się również spotkać z określeniem „wzrokowo-rdzeniowa postać SM” lub „orientalna postać SM”.

 

5 odpowiedzi na “Diagnoza”

  1. Witam

    Natrafiłem na tę stronę devica.pl i przejrzałem treść. Chciałbym się poradzić. Miałem wykonany test na przeciwciała Anty-AQP4 i wynik jest- nieobecne. To dobrze czy źle? Dodam, że rbiono te badania ponieważ stwierdzono zanik nerwu wzrokowego- duże ograniczenie ostrości widzenia oraz pojedyncze zjawisko demielizacyjne po badaniu rezonansem.

    Piszę tutaj ponieważ formularz kontaktowy wykazuje błąd.

    Proszę o wskazówki.

    1. W Devicu, z tego, co jest mi wiadome – nie każdy chory ma obecne przeciwciała AQP4. To dlatego diagnoza wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wydaje mi się, że u Ciebie Tomku, neurolog zleci jeszcze badanie MRI rdzenia kręgowego, by znaleźć ewentualne ogniska zapalenia rdzenia. Najlepiej w sposób taktowny upomnieć się o zlecenie takiego badania ( albo w ogóle położyć się w szpitalu w celu diagnozy ). Porozmawiaj z neurologiem. I bądź dobrej myśli, to najważniejsze. Zdrowia życzę. Ela

  2. U mnie wystepuje skomplikowana sytuacja poniewaz dopiero 4 neurolog zlecil badanie przeciwcial przeciw akwaporynie 4. Wszyscy wczesniej uwazali, ze to SM.Mam zmiany w odcinku rdzeniowym w szyji oraz w odcinku piersiowym.Brak prażkow, oraz zmiany w mozgu tylko w postaci szarej (nie wiem czy to dobra terminologia ) Dopelniacze C3 oraz C4 w normie.Czekam pelna niepokoju na wyniki badania przeciwcial przeciw akwaporynie 4. Nie mam zadnych problemow ze wzrokiem.Mam 49 lat,a pierwszy rzut wystawilam 5 lat temu.W Maju drugi.Czy to moze byc zepol Devica?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »