Leczenie


LECZENIE – artykuł zaktualizowany

Poniższy artykuł został zaktualizowany. Wcześniej stanowił o tym, że nie ma skutecznego leku na chorobę devica. Ale w czerwcu 2019 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA zaaprobowała eculizumab do leczenia devica, dokładnie rok później – inebilizumab, a w sierpniu 2020 r. trzeci lek – satralizumab.


Na stronie internetowej Fundacji Charytatywnej Guthy-Jackson można znaleźć wiele informacji na temat nowych leków na NMOSD ( i nie tylko ) :


Mało pocieszający jest fakt, że eculizumab jest jednym z najdroższych leków w Polsce i póki co nie ma wskazań, by stosować go w NMO. Niemniej, światełko w tunelu się zapaliło, czekamy na odpowiedź Europy i Polski.


Tymczasem, póki najnowsze leczenie jest jeszcze poza naszym zasięgiem, nie pozostajemy bezbronni i są terapie, które pomogą nam w zarządzaniu naszą chorobą.


W leczeniu devica wysiłek nasz i lekarzy skierowany jest na dążeniu do zmniejszenia częstości rzutów, a tym samym zapobiegania uszkodzeniom tkanki.


Mniej rzutów = mniej uszkodzeń w układzie nerwowym


Ostre nawroty choroby traktowane są kortykosteroidami. Sterydy są zresztą podstawową grupą leków. W leczeniu wykorzystuje się również plazmaferezy ( oczyszczanie osocza z przeciwciał ), immunoglobuliny, rituksimab ( monoklonalne przeciwciało przeciwko CD20, niszczące limfocyty B ), a także leki immunosupresyjne jak mitoksantron, azatioprynę, mykofenolat mofetilu.


Ja osobiście od paru ładnych lat przyjmuję azatiprynę ( Imuran ).  

P.S
Z własnego doświadczenia wiem, że w leczeniu NMOSD najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie choroby i jej odróżnienie od SM, co obecnie nie powinno nastręczać trudności z uwagi na wprowadzenie stosownych kryteriów diagnostycznych. Leczenie stosowane w stwardnieniu rozsianym ( leki immunomodulujące ) są nieskuteczne w NMO.


W NMO nie stosuje się Interferonów-Beta.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »