DIETA- wpis zaktualizowany
Właściwa dieta może być pomocna w funkcjonowaniu osoby chorej na zespół Devica.
Należy mieć na uwadze, że niektóre produkty spożywcze mogą powodować powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Są też takie, które mają działanie antyoksydacyjne, niszczące wolne rodniki, a więc mające pozytywny wpływ na ciało człowieka.
Właściwa dieta powinna wspomagać prowadzone leczenie i warto skonsultować ją ze swoim lekarzem prowadzącym. Wśród różnych polecanych diet można spotkać :
– dieta dr Budwig, oparta na oleju lnianym. Olej lniany wyrabia się blenderem z nabiałem i spożywa w formie past przygotowanych na takiej bazie. Olej lniany jest cudownym produktem bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Warto, by olej lniany zagościł w kuchni chorego na zespół Devica, jako źródło rzeczonych tłuszczów. Można dodawać go do sosu winegret, do śledzi, zrobić pastę na słono lub na słodko. Najważniejsze, by spożywać go na zimno, kupować tylko ten, który jest w prawidłowy sposób produkowany, przechowywany i transportowany. Trzymamy go w lodówce.
Osoby, które unikają nabiału mogą dodawać olej lniany do koktajli owocowo-warzywnych. Tłuszcz pozwala przyswajać składniki odżywcze i witaminy.
– dieta niskobiałkowa nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem dla osób, które są leczone sterydami. Długie kuracje sterydowe mogą prowadzić do osteoporozy. Po odstawieniu mleka i jego przetworów mogą pojawić się problemy np. z zębami. Nie powinno się rezygnować z produktów fermentacji mlekowej : maślanek, kefirów, jogurtów naturalnych ( żywe kultury bakterii są ważne dla zdrowia jelit ).
– dieta antycholesterolowa świetnie wpływa na figurę i nie wymaga wielu wyrzeczeń, ale w chorobach autoimmunologicznych poleca się, by cholesterol ograniczyć, a nie próbować go całkowicie wyeliminować. Można np. zrezygnować z wieprzowiny ( boczku, karkówki i innych tłustych kąsków ) na rzecz indyka, cielęciny, wołowiny, jagnięciny, kaczki nie wypasanej hormonami.
– dieta antyszczawianowa – szczawiany mogą uszkadzać nerki, powodować kamicę. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze należą do grupy wysokoszczawianowych i spożywać je rozsądnie – rzadziej i w obecności białka i wapnia. Szczawiany blokują również przyswajanie wapnia i dlatego zupę szczawiową jemy zawsze z jajkiem i śmietaną ( tudzież jogurtem naturalnym ).
– dieta antyglutenowa. Na anglojęzycznych stronach można znaleźć opracowanie naukowe, w którym lekarze prowadzący dwoje pacjentów z NMO uznali, że pierwotną przyczyną powstania u nich choroby mogła była nietolerancja glutenu. A skoro gluten obwiniany jest za niszczenie kosmków jelitowych i powikłania zdrowotne z tym związane, warto zastanowić się nad wyeliminowaniem go z diety.
Dieta antyglutenowa nie jest uciążliwa, dobre produkty bezglutenowe są coraz powszechniej dostępne. Ważne jest, by większość posiłków przygotowywać samodzielnie z nieprzetworzonych produktów, tym bardziej, że gotowe wyroby bezglutenowe są stosunkowo drogie.
Powszechnie utrzymuje się że gluten występuje w niektórych ziarnach zbóż.
Zawierają gluten : pszenica, orkisz, kamut, pszenżyto, jęczmień, żyto, owies, mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki pszenne, jęczmienne, żytnie, owsiane, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna ( pęczak, mazurska, perłowa ), makaron z wyżej wymienionych zbóż i wszelkie produkty zawierające wyżej wymienione zboża. Choć udało mi się zakupić błyskawiczne płatki owsiane oznaczone gluten free.
Nie zawierają glutenu : ryż biały i brązowy, kukurydza, gryka, proso, amarantus, quinoa, mąki i kasze ze zbóż naturalnie bezglutenowych : kasza jaglana, z prosa, gryczana, płatki ryżowe, skrobia kukurydziana, ryżowa i z tapioki, pieczywo i mąki wyrabiane z mąk bezglutenowych, wszystkie produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.
Należy mieć na uwadze, że chorobie mogą towarzyszyć alergie na różne pokarmy. Należy wiele produktów jeść pojedynczo bez łączenia z innymi i sprawdzać samopoczucie. Warto w taki sposób sprawdzić naszą tolerancję na rośliny strączkowe, w tym fasolę, groch, ciecierzycę, fasolę mung, fasolkę szparagową orzeszki ziemne, jak również kukurydzę, papryczkę chilli, ryż. Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu za każdym razem źle się czujemy, jest to sygnał do jego odstawienia.
Po komentarzu Aleksandra postanowiłam dodać następujący wpis :
Ja od ładnych paru lat nie jem glutenu.
Z nabiału w postaci fermentowanej nie zrezygnowałam całkowicie, przyznaję.
Unikam kukurydzy za jej złą sławę produktu modyfikowanego.
Zalecenia specjalistów : dietetyków i lekarzy są różne.
Ostatnio ktoś mi przesłał wpis na FB dietetyka, który opracował dietę dla osoby chorej na devica i w jego zaleceniach było odstawienie glutenu, nabiału, soji, strączków, pomidorów, marchwi, szpinaku i kukurydzy.
Jestem przekonana, że zdrowa i zrównoważona dieta pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Dietę bezglutenową przestrzegam bezwzględnie, natomiast pozostałe zalecenia nie ortodoksyjnie.
DIETA DLA MÓZGU
Właściwe odżywianie może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i utrzymania we właściwym stanie naszych osłonek mielinowych. Dieta dla mózgu powinna obfitować w :
- Dużą ilość kwasów omega 3, których najlepszym źródłem będą tłuste ryby morskie ( makrela, łosoś, śledź ) oraz olej lniany ( tłoczony na zimno, przechowywany w ciemnej butelce w lodówce, spożywany tylko na zimno ).
- Orzechy, z uwagi na zawarty w nich kwas linolowy, który wpływa na grubość osłonki mielinowej,
- Ciemne pieczywo z nasionami ( ja pozostaję wierna diecie bezglutenowej ),
- Warzywa i owoce, najlepiej te z dużą zawartością potasu ( brzoskwinie, banany ).
- Zaleca się :
- Jedzenie pożywnych śniadań, by energia z nich uwalniana była przez cały dzień,
- Wyeliminowanie napojów energetyzujących ( lepiej zastąpić je 15-minutową drzemką ),
- Ostatni posiłek jadać na 2-3 godziny przed snem ( by w nocy mozg zajęty był raczej regeneracją niż pracą nad spalaniem spożytej późno kolacji ).
- Odpowiednią ilość snu.
DIETA DLA NEREK
Z uwagi na problemy z pęcherzem moczowym chory powinien mieć na uwadze, że jego dieta musi mieć na celu ochronę nerek. Warto radykalnie ograniczyć ilość soli w diecie ( zwłaszcza przy sterydoterapii czy nadciśnieniu ), ograniczyć spożywanie produktów bogatych w szczawiany ( kakao, czarna herbata, kiwi, truskawki, figi, czereśnie, owies, pszenica, fasola, orzeszki ziemne, nerkowe, migdały, seler, zielona papryka, dynia, ziemniaki żółte w środku, burak, szpinak, mleko krowie, kiszonki, ostre przyprawy, cukier, rabarbar…), nie przesadzać z białkiem oraz przyjmować właściwą ilość płynów.
Najwięcej soli zawierają m.in.: żywność w puszkach, produkty wędzone, kwaszone, wszelkie kupowane słone przekąski.
Białko ( mięso, wędliny, sery i jaja) nasila proces jego filtracji, który może prowadzić do uszkodzenia nerek i nagromadzenia we krwi niepożądanych substancji toksycznych.
Pijmy dużo wody, która ułatwia usuwanie substancji toksycznych z krwi i organizmu. Z kolei błonnik będzie wspomagał ochronę nerek przed odkładaniem kamieni. Warzywa i owoce bowiem działają na nerki bardzo korzystnie – odkwaszająco.
Do tego nie zapominajmy, by nie oziębiać okolic nerek, regularnie odwiedzać toaletę, zachować prawidłową higienę intymną oraz systematycznie wykonywać badania kontrolne ogólne moczu i krwi.
DIETA DLA JELIT
Choroba devica oraz długotrwałe stosowanie leków może powodować problemy z jelitami.
Dieta powinna wspomagać chorego w utrzymaniu ich w dobrej formie.
Nie bez przyczyny mówi się, że choroba ( każda ) zaczyna się w jelitach.
Nie trzeba też nikogo przekonywać, że prawidłowo funkcjonujące jelita wpływają korzystnie na samopoczucie człowieka, a problemy z nimi pociągają za sobą również problemy emocjonalne, wykluczenie z aktywności, życia społecznego itd.
Najważniejsze w diecie wspomagającej pracę jelit jest picie odpowiedniej ilości płynów. Przy poważnych problemach mogą to być nawet 3 litry dziennie. Nie sposób wypić tyle wody, ale gdy do codziennej diety włączymy zupy i zielone koktajle już będzie łatwiej. Plus herbata, jakieś zioła, zakwas z buraków, gdy akurat go mamy itd.
Jeśli chodzi o wodę, to z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest, gdy jest to ciepła woda niegazowana popijana przez cały dzień.
Świetna dla jelit jest również babka płesznik. Trzy łyżeczki nasion babki zalewa się wodą i wypija po 10 minutach, przed jedzeniem. Do trzech razy dziennie. Tak zostało podane przez producenta na tej, którą używam.
Dodatkowo polecam zielone koktajle z selerem naciowym.
Witam, jeśli mogę prosic o sprostowanie – co z kefirami, maślankami bo przecież przetwory mleczne jakiekolwiek w Sm i Devicu są niepolecane. Czy robi Pani je na bazie mleka roślinnego z wykorzystaniem np bakterii kefirowych. I co z roślinami psiankowatymi, które niekorzystnie wpływają na jelita a wspomina Pani o pomidorach i papryce. Pozdraeiam