O NMOSD w SM Express

O NMOSD w SM Express

Muszę się z wami podzielić najnowszym wydaniem SM EXPRESS – czasopisma wydawanego przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.


Znalazły się w nim trzy bardzo ciekawe artykuły :
NMOSD – czym jest
NMOSD – diagnoza i leczenie
Fundusz Medyczny szansą dla chorych na NMOSD w Polsce ?

Czasopismo SM Express

Serdecznie zachęcam Was do lektury czasopisma. Artykuły o NMOSD w kompletny sposób opisują historię choroby Devica, sposób diagnozy, leczenia itd. Wszystko z profesjonalnego punktu widzenia, z uwzględnieniem najnowszej wiedzy i nazewnictwa.

Ja osobiście zaspokoiłam swoją ciekawość odnoście liczby osób zmagających się z zespołem devica w Polsce – to według szacunków lekarzy ok. 400 osób.


Usystematyzowałam swoją wiedzę, a co najważniejsze dowiedziałam się, że jest szansa na refundację satralizumabu w ramach Funduszu Medycznego.


I na koniec mój osobisty suplement do treści zawartych w rzeczonych artykułach.


NMOSD to rzeczywiście ciężka choroba, która wywraca do góry nogami życie chorego i jego rodziny. Trzeba włożyć wiele pracy w to, by jak najdłużej i jak najnormalniej funkcjonować.

Każdy rzut to czas, by nie poddawać się rozpaczy ani czarnowidztwu. To czas, by zmobilizować się do pracy o odzyskanie jak najwięcej sprawności fizycznej.

W okresie remisji trzeba prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, unikać wirusów, stresów, rehabilitować się… Ja osobiście choruję już ponad 20 lat i będę powtarzać jak mantrę : jak człowiek uprze się być zdrowym … 😉 A tym łatwiej upierać się przy swoim, gdy medycyna idzie nam w sukurs. Uszy do góry !

Translate »