Rehabilitacja po ciężkim rzucie

Rzuty choroby bywają bardzo różne. Jeśli chodzi o zdefiniowanie rzutu w Devicu to pewnie należy tu posiłkować się definicją rzutu stworzoną na potrzeby SM – rzut to nasilenie się objawów istniejących lub wystąpienie nowych trwające dłużej niż 24 godziny. Od rzutu choroby należy odróżnić pogorszenie (np. gdy po gorącej kąpieli czujemy się słabsi, mamy zaburzenia równowagi…, po wysiłku).

Często zajmuje parę lat zanim chory nauczy się odróżniać pogorszenie od rzutu. W każdym wypadku, gdy czujemy się gorzej należy niezwłocznie udać się do dobrego neurologa. Bardzo ważne jest bowiem jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, by nie dopuścić do rozwoju rzutu. Pamiętajmy, że nie ma czasu do stracenia ! Bywa tak, że kładziemy się spać czując, że coś zaczyna się dziać, a rano nie możemy wstać z łóżka.

Każdy rzut powinien być prowadzony przez lekarza. Po każdym powinniśmy podjąć rehabilitację by przywrócić utracone lub zaburzone funkcje.

Rehabilitacja winna odbywać się pod opieką dobrego rehabilitanta. Trudną rehabilitację po ciężkim rzucie ( gdy np. trzeba na nowo nauczyć się chodzić ) najlepiej odbyć na szpitalnym oddziale rehabilitacyjnym. Tam pracują świetni specjaliści mający na co dzień do czynienia z ciężkimi przypadkami osób z SM, po udarach, po wypadkach.

 

Podejmując rehabilitację po ciężkim rzucie należy pamiętać o:

cierpliwości

Nie można oczekiwać, że już jutro stanie się na nogi. Wpierw trzeba wzmocnić mięśnie ( mięśnie bardzo szybko zanikają – tydzień w szpitalnym łóżku i musisz je odbudowywać ). Nierealne oczekiwania mogą być źródłem frustracji i utrudnieniem w dochodzeniu do zdrowia. Pamiętajmy, że rzut i jego skutki, pod wpływem podjętego leczenia będą się powoli cofać. A dobre nastawienie jest nieocenione!

 

wyznaczaniu realnych celów

Cele, jakie sobie stawiamy podczas rehabilitacji muszą być realne i proste. Zamiast celu typu : za tydzień pójdę samodzielnie do łazienki, wyznacz sobie taki : jutro będę się cieszyć, jeśli uda mi się poruszyć dużym palcem u nogi.

Każdego dnia obserwuj swoje ciało i dostrzegaj nowo odzyskane funkcje : poruszenie palcem u nogi, lekkie zgięcie w kolanach, mniejszy wysiłek przy przewróceniu się z boku na bok… Nie zniechęcaj się. Bywa, że rano zegniesz nogę w kolanie, a przez resztę dnia nie będziesz w stanie. Ale jutro znów ci się uda.

 

współpracuj z rehabilitantem

Słuchaj uważnie tego, co ci przekazuje twój rehabilitant i współpracuj z nim. Twój sukces będzie również jego sukcesem.

 

zadbaj o dobre samopoczucie

Dla osób chorych na SM, a więc zapewne również dla chorych na NMO, zaleca się by w trakcie leczenia rzutu dbały o dobre samopoczucie, oglądały lekkie filmy, występy kabaretów, słuchały relaksującej muzyki, a nawet zmieniły otoczenie.

Ja już kilkakrotnie uczyłam się chodzić. Najtrudniej było mi za pierwszym razem (miałam całkowite porażenie obu nóg i jednej ręki po zakończeniu kuracji Betaferonem). Kolejne razy były już łatwiejsze, bo byłam bogatsza o opisane doświadczenie.

Najważniejsze, by dbać o siebie, prowadzić właściwy styl życia, podjąć prawidłowe leczenie i nie dopuszczać do rozwoju ciężkich rzutów. By podjąć prawidłowe leczenie należy wpierw otrzymać prawidłową diagnozę – i tak koło się zamyka…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »