Postępowanie przy sterydoterapii

Pacjenci z zespołem Devica poddawani są często długotrwałej terapii lekami sterydowymi. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy postępować w trakcie takiego leczenia. Oto najważniejsze zalecenia w punktach:

  1. stosowanie się do zaleceń lekarza,
  2. przyjmowanie POTASU,
  3. przyjmowanie leków osłaniających żołądek – np. RANIGAST’u,
  4. odstawienie słodyczy,
  5. ograniczenie soli w diecie,
  6. przyjmowanie sylimaryny (SYLIMAROL),
  7. picie ziółek moczopędnych,
  8. pilnowanie diety
  9. przy dłuższej sterydoterapii specjaliści zalecają również uzupełniać niedobory wapnia i witaminy D oraz dodatkowo ewentualnie przyjmować bifosfoniany (zmniejszają ryzyko złamań kręgosłupa i szyjki kości udowej). Ponadto warto aplikować sobie witaminę A dla ochrony oczu.

Ad.1

Leki steroidowe muszą być przyjmowane według zaleceń lekarza. To lekarz ustala dawkę i czas przyjmowania. Najlepiej przyjmować je rano, po śniadaniu. W szpitalu kroplówki z solumedrolem najczęściej podawane są z samego rana, czasem jeszcze przed śniadaniem.

Ad.2

Sterydy powodują wypłukiwanie potasu z organizmu. Brak jednoczesnego uzupełniania potasu przy sterydoterapii może spowodować okropne skurcze u chorego. Oprócz potasu w formie tabletek warto uzupełnić codzienną dietę o produkty zawierające potas: banany, pomidory, keczup, koncentrat pomidorowy, sok pomidorowy, ziemniaki, buraki, brukiew, bakłażany, cukinię, czosnek, koperek, szpinak, botwinkę, chrzan, pietruszkę, grzyby, pestki słonecznika, kaszę gryczaną płatki kukurydziane, ryby…

Ad.3

Standardem jest, że wraz ze steroidami przyjmujemy coś na ochronę śluzówki żołądka. Wystarczy zwykły Ranigast, który można kupić bez recepty. Zapytaj swojego lekarza o najlepszy sposób ochrony żołądka. Przy okazji warto również pić kefiry, maślanki, jogurty naturalne, zsiadłe mleko…

Ad.4

Podczas przyjmowania sterydów wzrasta poziom glukozy we krwi. Z tego powodu lekarze zalecają, by ograniczyć drastycznie przyjmowanie cukru. I to zarówno tego w postaci słodyczy, jak również tego, który występuje w owocach (np. winogrona i suszone owoce lądują na cenzusie). Spotkałam się z ostrzeżeniami, że niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do cukrzycy.

Ad.5

Sterydy powodują zatrzymywanie wody w organizmie. To dlatego chorzy puchną i mają twarz określaną mianem „księżyca w pełni”. Sól wzmaga ten niepożądany efekt. Z powodzeniem zastąpią ją świeże i suszone zioła. Należy zrezygnować z gotowych mieszanek przypraw, które w swoim składzie mają mnóstwo soli i konserwantów. Można przyzwyczaić się do mniej słonych potraw.

Ad.6

Sterydy obciążają nie tylko żołądek, ale i naszą wątrobę. Warto od czasu do czasu wzmocnić ją sylimaryną. Sylimaryna ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, detoksykujące, żółciotwórcze i żółciopędne, obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, hamuje podziały komórek nowotworowych, zapobiega marskości wątroby, zapobiega wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych. Można ją dostać bez recepty w aptece w postaci tabletek ziołowych (Sylimarol).

Ad.7

Ziółka moczopędne zalecane są najczęściej już po zakończonej kuracji, by jak najszybciej pozbyć się opuchnięcia spowodowanego zatrzymaniem wody w organizmie. Niemniej, skoro kuracja ma być długotrwała, warto od razu wprowadzić zioła do swojej codziennej diety. Polecam : skrzyp i pokrzywę. Dodatkowo można uzupełniać dietę produktami moczopędnymi ( np. truskawki, czereśnie, liście pietruszki ).

Ad.8

Panuje powszechne przekonanie, że od sterydów się tyje, co nie jest do końca prawdą. Sterydy wzmagają apetyt i jeśli pacjent pofolguje sobie, pozwoli sobie na więcej, niż powinien, utyje. Nie tyje się od leków, ale od jedzenia ponad zapotrzebowanie. Nie jest natomiast łatwo utrzymać wagę, jeśli człowiek jest po prostu głodny. Rada ? Jedz regularnie, co 2-3 godziny. Nigdy nie pomijaj śniadania zwłaszcza, gdy zaraz po nim przyjmujesz swoje leki. Staraj się nie podjadać między posiłkami. Pamiętaj, że warzywa są niskokaloryczne. Jedz tłuste ryby morskie, drób. Jeśli lubisz czerwone mięso, wybierz raczej wołowinę niż wieprzowinę. Śmietanę i majonez zastąp jogurtem naturalnym, np. typu greckiego. Planuj posiłki. Więcej znajdziesz w dziale dotyczącym diety…

Ad. 9

Długie przyjmowanie sterydów może osłabić kości ( prowadząc do osteoporozy ) i wzrok. Stąd zalecenia uzupełnienia diety o wapno, witaminę D i witaminę A. Jeśli nasz neurolog zapomni wskazać nam, w jaki sposób chronić oczy i kości, można zwrócić się do lekarza rodzinnego.

W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu ( kefir, maślanka, ser twarogowy ). Osoby uczulone na mleko krowie mogą zastąpić je mlekiem kozim i wyrobami z niego. Dużo wapnia zawierają również nasiona słonecznika, sezam, orzechy, kapusta, natka pietruszki, brukselka, brokuły. Warto też jadać ryby, zwłaszcza całe sardynki czy szprotki w sosie własnym.

[pextestim pex_attr_name=”devica.pl” pex_attr_org=”devica.pl” pex_attr_link=”https://devica.pl” pex_attr_parallax=”disabled”]Należy też pamiętać, iż są produkty, które utrudniają wchłanianie wapnia, a są nimi pokarmy bogate w szczawiany: szpinak, rabarbar, buraki. Produktami zwiększającymi wydalanie wapnia z moczem są: sól, mocna kawa, coca-cola. W profilaktyce osteoporozy ważny jest RUCH ![/pextestim]

Witaminę A natomiast można znaleźć, między innymi, w mięsie i jajach (warto od czasu do czasu pokusić się o kupno jaj przepiórczych) a także w warzywach i owocach koloru pomarańczowego oraz w warzywach zielonych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »