Przystosowania auta do potrzeb osoby niepełnosprawnej nie jest zadaniem trudnym. Rodzaj usprawnienia zależy oczywiście od charakteru ograniczeń chorego. Moje auto wymagało wstawienia ręcznej dźwigni gaz-hamulec. Dzięki tej dźwigni, nogi nie biorą udziału w prowadzeniu samochodu. Naciśnięcie gazu wymaga pociągnięcia dźwigni do siebie, zaś hamowanie – odwrotnie – polega na odepchnięciu dźwigni od siebie. Auto, które chcemy wyposażyć w taką dźwignię musi posiadać automatyczną skrzynię biegów.
Dobrze jest, jeśli auto wyposażone jest w inne udogodnienia dla kierowcy, jak automatyczna klimatyzacja, automatycznie włączające się wycieraczki, tempomat ( na dłuższe podróże ). Należy bowiem mieć na uwadze, że kierując takim pojazdem mamy zajęte obie ręce – jedna trzyma kierownicę, druga dźwignię.
Sama technika jazdy autem przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej nie różni się w sposób znaczący od jazdy tradycyjnej. Tyle, że przed zakrętem należy złapać kierownicę w odpowiednim miejscu, by móc wykonać płynny manewr bez odrywania i przekładania dłoni. Można też zainstalować na kierownicy „gruchę” do łatwiejszego skręcania.
Samochód z zamontowaną dźwignią gaz-hamulec może być prowadzony również przez zdrowego kierowcę, ponieważ urządzenie nie blokuje dostępu do pedałów gazu i hamulca. Montaż dźwigni nie narusza żadnych elementów w pojeździe, w razie zmiany auta dźwignię można zdemontować i zamontować w nowym pojeździe.
Zakupu i montażu urządzeń, o jakich mowa, należy dokonywać w profesjonalnym zakładzie zajmującym się tego typu usługami. Ich wykaz można znaleźć pod poniższym linkiem :
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3555
Na stronach internetowych poszczególnych zakładów można też znaleźć informacje o innych urządzeniach dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów.
Dofinansowanie
Istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na zakup i montaż odpowiednich urządzeń do samochodu niepełnosprawnego kierowcy. W tym celu warto zwrócić się do najbliższego PFRON’u. Można na ten cel wykorzystać środki zebrane na subkoncie z 1% podatku ( o ile jesteśmy beneficjentem takich środków i zezwala nam na to umowa łącząca nas z organizacją pożytku publicznego, przy której takie konto mamy założone ). Możemy też zwrócić się do Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPINKA :
http://www.spinka.org.pl/index.php.
Jest to wspaniałe stowarzyszenie, które pomaga i wspiera niepełnosprawnych kierowców rozumiejąc, że mobilność jest dla nas bardzo ważna. Działają w nim naprawdę wspaniali i zaangażowani ludzie.