Rehabilitacja

Devica jest tak rzadką chorobą, a dodatkowo tak często błędnie zdiagnozowaną jako stwardnienie rozsiane, że niestety nawet najlepsi rehabilitanci nie mają wiedzy, która mogłaby być konkretnie przyłożona do tego schorzenia.

Niemniej jednak uważam, że wszystkie zasady rehabilitacji stosowane przy SM mogą być wykorzystane w Devicu. Są to wszakże choroby bardzo podobne, zwłaszcza w swoich objawach.

Ogólną zasadą, o której należy pamiętać podczas każdych ćwiczeń rehabilitacyjnych jest nie przemęczanie organizmu. Pisałam już o tym, ale muszę przypomnieć, że ćwiczenia fizyczne mogą być wykonywane do pierwszego zmęczenia mięśnia, a dokładniej do chwili tuż przed pierwszym zmęczeniem mięśnia. Powtarzamy ruch do tego momentu, gdy poczujemy, że absorbowany mięsień za chwilę się zmęczy. Wówczas przestajemy ćwiczyć i odpoczywamy. Dopiero po krótkim odpoczynku możemy kontynuować wykonywanie ćwiczenia.

Należy zawsze ćwiczyć w swoim rytmie, odpoczywać w trakcie i po każdej serii. Robimy tyle powtórzeń, ile możemy.

Konkretne ćwiczenia muszą być zaordynowane przez specjalistę, który profesjonalnie potrafi ocenić, jakie funkcje należy wzmocnić i w jaki sposób. Natomiast spokojnie polecam każdemu choremu (i nie tylko) ćwiczenia w basenie. Woda amortyzuje ruchy, dobrze wpływa na stawy, pomaga w zachowaniu równowagi (gdy jest odpowiednia głębokość). W wodzie oprócz pływania możemy wykonywać różne ćwiczenia przy poręczy.

Przed pierwszą wizytą na basenie warto wprzódy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób zorganizowane zostały szatnie, prysznice i wejście do basenu. Najlepiej, gdy do basenu można wejść po schodkach, trzymając się poręczy. Znacznie trudniejsze do pokonania są drabinki do wody. Sami musimy ocenić, czy damy radę spokojnie wejść i wyjść z wody. Dla osób, których stopy nie trzymają już klapek (a sama do nich należę) polecam zaopatrzenie się w buty wodne (takie przeznaczone do wchodzenia do jeziora, rzeki itd…). To są pełne buty dobrze trzymające się na stopie. Takie buty należy zdjąć przed wejściem do basenu. O stroju kąpielowym, ręczniku, czepku, żelu pod prysznic nie widzę potrzeby wspominać. Chcę natomiast zwrócić uwagę, by zawczasu sprawdzić w jaki sposób umiejscowione są suszarki do włosów. Często bywa tak, że można z nich korzystać jedynie na stojąco, a nie każdy chory da radę stać tak długo, jak długo musi suszyć swoje włosy. Nie wspominając już o tych, którzy poruszają się o kulach. Jeśli suszarki na basenie zlokalizowane są w tak niefortunny dla nas sposób mamy dwa wyjścia – poprosić o podstawienie krzesła obok suszarki lub wziąć z domu własną i znaleźć gniazdko obok jakiejś ławeczki czy krzesła. Zawsze bezwzględnie należy pamiętać, by dokładnie wysuszyć włosy i wytrzeć ciało po basenie. Nie wychodźmy też od razu rozgrzani na podwórko. Warto też, nawet, gdy świeci słońce, włożyć coś na głowę. Chorzy bowiem muszą jak ognia unikać wszelkich stanów zapalnych.

 

Godny polecenia jest również Nordic Walking. Dwa kije pomagają utrzymać równowagę. Ważne, by zawczasu zaplanować, gdzie będziemy chodzić i w których miejscach będziemy mogli odpocząć. Las pewnie byłby najlepszy, gdyby nie fakt, że trudno uświadczyć w nim ławeczek. Dlatego lepiej wybrać się do parku, lub choćby pochodzić po osiedlu mieszkaniowym (przy blokach administratorzy ustawiają ławki ).

Ćwiczmy też w domu

Za niewielkie pieniądze możemy zaopatrzyć się np. w piłkę rehabilitacyjną, rotorek, lateksową taśmę do ćwiczeń. Nie jest to natomiast niezbędne, bo spokojnie możemy ćwiczyć na dywanie, czy przy krześle.

[pextestim ]Jeśli chodzi o nasze uprawnienia do rehabilitacji, to najlepszym źródłem wiedzy są strony internetowe Narodowego Funduszu Zdrowia (https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/), z których czerpiemy następującą wiedzę[/pextestim]

 

Jeżeli wymagasz rehabilitacji lub zabiegów fizjoterapeutycznych po przebyciu choroby możesz skorzystać ze świadczeń rehabilitacji leczniczej:

 

  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w warunkach domowych,
  • w ośrodku lub oddziale dziennym,
  • w warunkach stacjonarnych.

Skierowanie do poradni rehabilitacji lub na zabiegi fizjoterapeutyczne może Ci wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

 Ważne!Pamiętaj, że skierowanie na zabiegi straci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w przychodni rehabilitacyjnej w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty wystawienia.

 

Jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie możesz dotrzeć do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej, możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. O konieczności skorzystania z tej formy rehabilitacji leczniczej decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a informacja o wskazaniach do rehabilitacji domowej musi być zawarta na wystawionym skierowaniu.

Termin domowej lekarskiej porady rehabilitacyjnej, wizyty fizjoterapeutycznej lub zabiegów w domu ustalisz po otrzymaniu skierowania w gabinecie lub zakładzie rehabilitacyjnym, który ma podpisaną umowę z NFZ.

 Ważne!Każda poradnia, zakład lub przychodnia rehabilitacji, która ma podpisaną umowę na świadczenia ambulatoryjne ma obowiązek udzielania świadczeń w warunkach domowych (jeżeli istnieje taka konieczność).

 

Pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 (osiemdziesięciu) dni zabiegowych w warunkach domowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie.

Jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale nie wymagasz całodobowego nadzoru medycznego możesz skorzystać z zabiegów rehabilitacji leczniczej w ośrodku lub oddziale dziennym. Są to zabiegi obejmujące kompleksową fizjoterapię narządu ruchu, szczególnie ze wskazań ortopedycznych (po urazach, przebytych operacjach lub przewlekle chorych), a także wskazań neurologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych, onkologicznych i pulmonologicznych.

Na ten rodzaj rehabilitacji kierują (w zależności od typu rehabilitacji, wieku pacjenta i jego schorzenia) lekarze POZ lub lekarze specjaliści z oddziałów szpitalnych lub poradni specjalistycznych.

 

Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 3 (trzech) do 6 (sześciu) tygodni, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 (pięć) zabiegów dziennie.

Gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagasz kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

 

W ramach tego rodzaju w zależności do schorzenia realizowane są m.in. zabiegi:

  • stacjonarnej rehabilitacji ogólnoustrojowej;
  • stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej;

Skierowania na leczenie stacjonarne wystawiane są przez lekarzy specjalistów z oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych.

 

  • Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej wynosi od 3 (trzech) do 6 (sześciu) tygodni.
  • Czas trwania rehabilitacji neurologicznej zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji neurologicznej i wynosi od 6 (sześciu) do 16 (szesnastu) tygodni.

 

[pextestim ]Apeluję, byście starali się korzystać ze swoich uprawnień do rehabilitacji. Co prawda nie jest łatwo zostawić rodzinę na kilka tygodni i wybrać się np. do sanatorium. Ale nic nie zastąpi profesjonalnej rehabilitacji pod okiem specjalistów i z wykorzystaniem dobrego sprzętu. Traktujmy to jak przejaw naszej miłości i oddania najbliższym, dla których pragniemy jak najdłużej zachować sprawność fizyczną.[/pextestim]

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »