Diagnoza

 

DIAGNOZA

Jeszcze do niedawna zespół Devica uznawany był za szczególną postać stwardnienia rozsianego. Ostatnio opublikowane prace w znacznym stopniu przyczyniły się do powszechnego uznania NMO za odrębną od SM jednostkę chorobową.

W zespole Devica, w przeciwieństwie do SM, nie dochodzi do rozsianego uszkodzenia istoty białej półkul mózgu, przynajmniej na początku choroby. Proces zapalny w zespole Devica prowadzi do demielinizacji i martwicy.

W surowicy chorych na NMO stwierdzono i opisano obecność charakterystycznych przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 : NMO-IgG. To ważne odkrycie zostało dokonane przez V. Lennon i wsp. [ V.Lennon, D. Wingerchuk, T. Kryzer i wsp. A serum antibody marker of neuromyelitis optima:distrinction from multiple sclerosis. Lancet 2004; 364:2106-2112 ].

Przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 – NMO-IgG – są obecne u 73 % pacjentów z NMO i 9 % pacjentów z SM. Badanie w kierunku obecności przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 jest jedną z możliwości diagnostycznych pozwalających na różnicowanie Devica od SM. Uważa się, że przeciwciała przeciwko akwaporynie-4 są nie tylko markerem choroby, ale także jej bezpośrednią przyczyną.

Trudność rozróżnienia NMO od SM wyraża się również w tym, że mogą zdarzać się przypadki stwardnienia rozsianego, w którym objawy kliniczne ograniczają się do neuropatii nerwów wzrokowych i/lub zapalenia rdzenia.

W 2006 r. zostały opublikowane kryteria diagnostyczne zespołu Devica. Do postawienia diagnozy konieczne jest spełnienie dwóch kryteriów bezwzględnych : 1) zapalenie rdzenia kręgowego, 2) zapalenie nerwu wzrokowego oraz kryteriów pomocniczych 1) zmiany w rezonansie magnetycznym na początku choroby nie obejmują mózgu, zaś w rdzeniu kręgowym rozciągają się na długości co najmniej 3 segmentów, 2) obecność przeciwciał przeciwko akwaporynie 4 – NMO-IgG – w teście diagnostycznym z krwi ( występuje u większości pacjentów z NMO, choć nie u wszystkich ), 3) brak prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym ( mogą się zdarzać u 15-30 % chorych, ale ich obecność jest raczej przejściowa).

O ostatecznym rozpoznaniu choroby decydują również wyniki badań fizykalnych, odpowiednio zebrany wywiad itd. Każdy pacjent musi w tej kwestii zdać się na profesjonalizm i wiedzę swojego lekarza neurologa.

W Polsce dostępne są badania w kierunku obecności przeciwciał anty-aqp4. Badanie mojej krwi zostało wykonane w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, w Zakładzie Neurochemii i Neuropatologii, na zlecenie szpitala, w którym przebywałam z uwagi na rzut choroby. Wynik był pozytywny i stwierdzał obecność przeciwciał przeciwko akwaporynie 4.

Na zakończenie drobna uwaga : istnieją publikacje, w których nie zaleca się używania terminu NMO (neuromyelitis optica) jako synonimu zespołu Devica. Jednak w większości prac oba terminy są używane zamiennie, dlatego też na tej stronie internetowej ja również obu terminów używam zamiennie. Możecie się również spotkać z określeniem „wzrokowo-rdzeniowa postać SM” lub „orientalna postać SM”.

 

4 komentarze

 • Tomasz 2017/05/31   Reply

  Witam

  Natrafiłem na tę stronę devica.pl i przejrzałem treść. Chciałbym się poradzić. Miałem wykonany test na przeciwciała Anty-AQP4 i wynik jest- nieobecne. To dobrze czy źle? Dodam, że rbiono te badania ponieważ stwierdzono zanik nerwu wzrokowego- duże ograniczenie ostrości widzenia oraz pojedyncze zjawisko demielizacyjne po badaniu rezonansem.

  Piszę tutaj ponieważ formularz kontaktowy wykazuje błąd.

  Proszę o wskazówki.

  • Ela Polanowska 2017/07/05   Reply

   W Devicu, z tego, co jest mi wiadome – nie każdy chory ma obecne przeciwciała AQP4. To dlatego diagnoza wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje. Wydaje mi się, że u Ciebie Tomku, neurolog zleci jeszcze badanie MRI rdzenia kręgowego, by znaleźć ewentualne ogniska zapalenia rdzenia. Najlepiej w sposób taktowny upomnieć się o zlecenie takiego badania ( albo w ogóle położyć się w szpitalu w celu diagnozy ). Porozmawiaj z neurologiem. I bądź dobrej myśli, to najważniejsze. Zdrowia życzę. Ela

  • sylwek 2017/10/24   Reply

   jak tam diagnoza ? moja zona ma podejrzenie devika , moze skontakyujemy sie ?

   • Ela Polanowska 2017/10/31   Reply

    Sylwku, wysłałam do Ciebie maila, napisz, jeżeli mogłabym Ci w czymś pomóc. Ela

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.