Suplementy

IMG_0456

Należy bezwzględnie skonsultować przyjmowanie jakichkolwiek suplementów z zaufanym neurologiem !

Jednym z objawów choroby Devica są zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i jelit. Dieta i suplementacja powinna wspomagać walkę chorego o prawidłowe funkcjonowanie nie tylko układu nerwowego, ale również wspomnianych organów. Nie do przecenienia jest także prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie właściwej diety, ubogiej w tłuszcze nasycone, cukier i sól.  Za to bogatej w warzywa, owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 3, produkty bogate w pierwiastki śladowe. Właściwa dieta powinna dostarczać ważnych dla zdrowia składników pokarmowych, błonnika, odpowiednią ilość płynów.

Niemniej jednak osłabione jelita ( zwłaszcza przy sterydoterapii ) nie wchłaniają składników odżywczych w prawidłowy sposób, a przy zaparciach dochodzi do przenikania toksyn do całego organizmu. Nie bez powodu Michał Tombak od lat ostrzega, że śmierć zaczyna się w jelitach. Związki toksyczne, które powstają w jelitach i nie są na bieżąco usuwane, przenikają przez błonę śluzową do krwi i powodują liczne dolegliwości ze strony różnych organów. Ba, są teorie, moim skromnym zdaniem całkiem prawdopodobne, które mówią, że pierwotnych przyczyn autoagresywnych chorób neurologicznych należy poszukiwać w nieprawidłowym funkcjonowaniu jelit.

Ważne : żadne suplementy nie zastąpią składników odżywczych pochodzących z dobrych warzyw, owoców, ryb, mięsa, kasz, orzechów, nasion. Czasem jednak dodatkowa suplementacja nie jest wyborem, a koniecznością.

W związku z tym, że przyjmuję sterydy, przyjmuję również :

  1. potas i magnez w postaci Asparginianu – od 1 do 3 tabletek dziennie w zależności od potrzeb. Te potrzeby określane są moimi subiektywnymi odczuciami. Za mała ilość potasu powoduje  pojawienie się zaparć, skurczy lub mrowienia na całym ciele. Zbyt duża podaż potasu może doprowadzić do drastycznego obniżenia ciśnienia krwi, a co za tym idzie do zmęczenia, senności, osłabienia.
  2. Witaminę D i wapno – celem zapobiegania osteoporozie. Witaminę D można zakupić bez recepty i przyjmować ją zgodnie z zaleceniami ( wystawiać się też na działanie promieni słonecznych ), natomiast wapno staram się uzupełniać produktami fermentacji mlekowej ( maślanka, jogurt naturalny, kefir ). Z wapnem należy uważać, by nie odłożyło się w nerkach w postaci kamieni.
  3. Ranigast lub inny lek dla ochrony żołądka.

 

4. Dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego ważna jest witamina B. Ja przyjmuję B12, kompleks B i kwas foliowy.

5. W okresach przesilenia pogodowego suplementuję TRAN.

6. Okresowo przyjmuję również N-acetyloglukozaminę.

N-acetyloglukozamina jest pochodną glukozaminy – cukru, który jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaobserwowali, że N-acetyloglukozamina hamuje wzrost i działanie autoagresywnych limfocytów T poprzez wpływ na cukry przyłączone do białek powierzchniowych. Naukowcy wyciągnęli stąd wniosek, że związek ten może mieć zastosowanie w prewencji lub leczeniu chorób z autoagresji, jak SM, cukrzyca, zapalenie jelit o podłożu autoimmunologicznym.

Do wprowadzenia GlcNAc do leczenia schorzeń autoimmunologicznych potrzebne są dalsze badania, ale znając życie żaden koncern nie zdecyduje się na ich sfinansowanie nie mając w perspektywie późniejszych dużych przychodów ze sprzedaży.

Przyczyny, dla których suplementuję GlcNAc, oczywiście po konsultacji z moim lekarzem, oprócz opisanych wyżej, to jej dobry wpływ na cerę. N-acetyloglukozamina znacząco redukuje zmiany trądzikowe, a te mogą pojawić się przy sterydach. Ponadto hamuje ona enzym rozkładający chrząstkę stawową. A trzeba pamiętać, że z upływem lat chory na Devica może przyjmować nieprawidłową postawę ciała, mieć przeprosty, zbyt mocno obciążać niektóre stawy.

Warto więc zadbać o stawy. Stąd w diecie chorego winny znaleźć się galarety mięsne, zupy na kościach, galaretki żelatynowe na deser. Ważna jest również rehabilitacja i codzienna uwaga skupiona na przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała podczas stania i chodzenia.  

7. Suplementy wspomagające przewód moczowy – zwłaszcza te wyprodukowane na bazie żurawiny. Do tego w diecie dużo witaminy C.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.